Čosi medzi hubou a živočíchom.

Čosi medzi hubou a živočíchom.

Po jarnom mimoriadnom suchu vyššie zrážky v júni naštartovali k prejavu života všetky jej formy života. Z jedných prehliadaných foriem života, aj napriek svojej fotogenickej atraktívnosti sú prvoky (Protozoa).
Na popadaných kmeňoch stromov bohato sa vyskytujúcich na lokalitách obhospodarovaných bobrom možno aktuálne vidieť slizovky. Slizovky boli donedávna zaraďované medzi huby (Myxomycota s.l.). Majú minimálne dve životné formy a to ich vyradilo zo skupiny húb.
Vegetatívna fáza života má charakter prvokov, ktoré sa môžu deliť aj splývať do tesných zhlukov správajúcich sa ako jeden organizmus (pseudoplazmodium) alebo mnohojadrových slizovitých útvarov (plazmódium), tiež schopných améboidného pohybu. Z nich sa za určitých podmienok (v období kedy rapídne poklesla potravná ponuka) vytvorí fruktifikační útvar tzv. Sporokarp v podobe plodničiek rôznych typov sa spórami. (Sporangia). Plazmodium predstavuje slizovitý útvar bez pevnej bunkovej steny, nemá konkrétny tvar ani veľkosť. Živí sa pohlcovaním baktérií a kvasiniek (primitívna živočíšna forma výživy). Nestrávené zvyšky potravy plazmodium vylúči na podklad a odplazí sa. Zostáva za ním slizová stopa.