Mapa územnej pôsobnosti – chovné a rehabilitačné stanice a kontaktné informácie:

http://www.sopsr.sk/web/?cl=57

Telefonický kontakt na pohotovosť pre zranené živočíchy (územie v pôsobnosti Správy CHKO Záhorie)  : 0903/298338. Číslo je dostupné i  mimo pracovnej doby a cez víkendy. V prípade nálezu zraneného živočícha, alebo opusteného mláďata treba volať na uvedené číslo a konzultovať postup, pretože bohužiaľ často sa pri neodbornom nakladaní so zraneným živočíchom spraví viac škody ako osohu a to aj v dobrej viere mu pomôcť.

Ako postupovať:

Mláďatá

Ak nájdete mláďatá cicavcov zdanlivo opustené v lese, na lúke alebo poli, v žiadnom prípade ich nechytajte do rúk a čo najskôr a najtichšie lokalitu opustite. Ich matka sa často zdržiava v blízkosti, odkiaľ ich prichádza kŕmiť a kontrolovať. Mláďa po manipulácií získa ľudský pach a matka ho môže odmietnuť. Len v dvoch prípadoch je nevyhnutné poskytnúť takto nájdeným mláďatám pomoc. Prvý prípad je, ak je mláďa zranené, napr. od kosačky, alebo pohryzené a pod. Druhý, ak je nepokojné, chodí za človekom a ozýva sa. Srnčatá napríklad pískajú, je to prejav hladu, takže pri nich dlhý čas nebola matka. Ďalší postup treba konzultovať na vyššie uvedenom čísle.

Ak nájdete vypadnuté mláďa vtáka, je vhodné najskôr sa poobzerať po blízkom okolí, či sa tu nenachádza dospelý jedinec, ktorý ho prikrmuje. Zvyčajne ide o mláďatá, ktoré už opustili hniezdo, nie sú osirelé, ibaže nevedia dobre lietať a sú zraniteľné. Sú už operené, majú ešte zvyšky páperia zvyčajne na hlave a krátke chvostíky. Ak je mláďa aktívne, reaguje na človeka, nespí a nie je apatické, tak ho položte na hrubý konár, alebo iné vyvýšené miesto, aby nezostalo na zemi a nedostal sa k nemu predátor. Môžete ho chytať rukami, vtáky nemajú čuch ako cicavce takéto mláďa neopustia. Tiež ho môžete preniesť aj pár desiatok metrov, ak je blízko rušnej cesty a podobne Ideálne je ak z bezpečnej vzdialenosti mláďa pozorujete a skontrolujete, či k nemu prišli rodičia a kŕmia ho. Zvyčajne do hodiny sa to rozhodne. Pozor však na to, že samotné nakŕmenie je rýchle a ľahko sa prehliadne.

Zranený, zoslabnutý a chorý jedinec

Takéhoto jedinca spoznáte podľa neprirodzeného správania – pod tým sa myslia výrazne znížené únikové reakcie, neprirodzené držanie tela, ovísanie krídla, krívanie, viditeľné zranenia a podobne. Ďalší postup treba konzultovať na vyššie uvedenom čísle.